Miks enesekindlus on nii oluline?

Töötades igapäevaselt erinevates kontekstides väga erinevat tüüpi inimestega ning nähes tänase ühiskonna ootusi ja inimeste enda ootusi iseendale, pean ma ülioluliseks kirjutada enesekindlusest ning enesehinnangust! Seda selleks, et kui inimene soovib tõsta oma suhete ja elu kvaliteeti sügavamas mõttes siis peaks alustama algusest. Kõige fundamentaalsematest asjadest.

Nii imalalt kui see ka ei kõla siis enesekindlus on õnneliku ning rahuldustpakkuva elu nurgakiviks. Piltlikult öeldes kõrge enesekindlus on kui vundament, millele me ehitame tugeva ja püsiva maja. Tugevale vundamendile ehitatud maja hoiab meid terve ja kaitstuna ka siis kui meie ümber ehk väliskeskkonnas on võimsad ja destruktiivsed tormid. 
Kui vundamendis on praod siis peagi võid leida üha rohkem ja rohkem pragusid ka majas endas, teadmata millal see lõplikult tormituultes kokku kukub. 
Sarnaselt selle näitega oleme me palju tundlikumad väliskeskkonnale ja mõjutatavad erinevatest elusündmustest siis kui meis puudub sügav enesekindlus, mis ankurdaks meid oma enese keskmesse. See ei loo aga vajalikku turvatunnet kui oleme oma jõu andnud olude kätte ning meie rahutunne sõltub väga tugevalt kõigest ja kõigist meie ümber, peale meie iseenda.
Nüüd palun ma sul hetkeks kujutleda oma elu siis kui sa oleksid tõeliselt enesekindel…! Oled sa kunagi mõelnud kui palju enam suudaksid sa saavutada siis, kui sinus on olemas sügav rahu ja enesekindlus? Kui palju tugevamad, stabiilsemad ja õnnelikumad oleksid su suhted, kui sa tunneks ennast enesekindlana, seksikana… 

Mis aga on enesekindlus?

Kui ma palusin sul hetkeks kujutleda ennast enesekindlana, teadsid sa sisimas kohe, millest ma räägin. Intuitiivselt parandasid sa võibolla oma rühti või tõstsid lõuga pisut kõrgemale. Või muutus automaatselt kehas olev tunne…
Proovi uuesti! Kujutle end enesekindlana, tunne seda…
Meis kõigis on see teadmine olemas, mis tähendab olla enesekindel!
Enesekindlus on väga lühidalt öeldes usk iseendasse ja oma võimetesse. 
Enesekindlust võib aga jagada mitmele erinevale tasandile alates sügavast eneseväärtuse tundest (enesehinnang) lõpetades enesekindlusega mingeid konkreetseid tegevusi tehes või viibides rollides, millega me end kõige tugevamalt samastame või milles mugavalt tunneme.
Näiteks võime me olla väga enesekindlad mingites kindlates ülesannetes või tegevustes. Ilmselt enamus meist ei kahtle selles, kas nad on enesekindlad hambaid pestes või tehes mingit muud tavapärast tegevust. Seega, oleme me kõik vähemalt mõõdukalt enesekindlad millegis. Seega on enesekindlus treenitav ning positiivne kogemus või vilumuse omandamine mingis valdkonnas aitab tõsta meie enesekindlust veelgi.
Kui rääkida aga sügavast eneseväärtuse tundest, milleks on enesehinnang, siis on asi pisut keerulisem. Kuid mitte lootusetu.

Kuidas alustada liikumist kõrgema enesehinnangu poole?

Selleks on mitmeid erinevaid tehnikaid, kuidas tõsta enesehinnangut, kuid ka seekord, tuleks alustada algusest- kõige fundamentaalsematest asjadest.
Alusta sellest, et sa aktsepteerid ennast sellisena nagu sa oled ja kus sa hetkel oma elus oled. 
Oma praeguse mina aktsepteerimine ei tähenda, et sul ei peaks olema ambitsioone või püüdlusi areneda ja kasvada. Ambitsioonid on kindlasti vajalikud ning nende olemasolu on oluline. Aga sügavamal tasandil lihtsalt lõpeta võitlus, alistu ning aktsepteeri ennast. Kohe seletan miks.

Palju on kasutatud väljendit “Fake it till you make it” (Eesti keelne vaste oleks midagi sellist nagu teeskle, kuni saavutad soovitu). Mentaliteet “Fake it till you make it “ võib küll mingitel puhkudel töötada, eriti just enesekindluse tõstmisel, et arendada mingit uut oskust, kuid see võib olla ka ohtlik ja teha meile suure karuteene just sügavama enesehinnangu tõstmises. Ohtlik on see seetõttu, et see kannab endas ideed enese armastuse, aktsepteerimise ja väärtustamise asemel enese vihkamisest ja enese eitusest. Oma sisult on see meie enese ning praeguse hetke väärtuse eitamine, teeseldes et me oleme keegi teine, keda tegelikult ei eksisteeri ning andes väärtuse hoopis kujuteldavale karakterile. Sellega me anname signaali, et praegu ma ei ole piisav, ma ei ole armastusväärne või ma ei kanna endas piisavalt väärtust. Selle asemel anname me väärtuse millelegi, mida me isegi ei tea, mis see täpselt on. See võib aga omakorda luua veelgi sügavamat rahulolematuse tunnet iseenda suhtes ja kahjustada meie enesehinnangut. 
Me ei suuda ära petta oma alateadvust teeseldes, et oleme midagi, mis ei lähe kokku meie uskumuste ja mõttemustrites oleva minapildiga. Nii tekib konflikt kahe poole vahel ja konflikt tekitab veelgi suuremat frustratsiooni ning rahulolematust. 
Tark on luua muutust mitte luues uut konflikti, frustratsiooni ja segadust, vaid ennast austavalt.
Alusta enesearmastusest ja läbi selle ka enesehinnangu kasvatamist õrnalt, kuid tõhusalt läbi enese aktsepteerimise. Kohtle end nagu sa kohtleksid ennast siis kui sa oleksid pisike laps. Või kohtle end nagu sa kohtleksid oma sõpra, teades et isegi kui ta eksib või kui ta on mingites valdkondades nõrgem kui selle valdkonna parim, on ta endiselt väga väärtuslik, piisav ja armastusväärne. 
Omandades oskuse armastada ja aktsepteerida iseennast, on meil lihtsam armastada ja aktsepteerida ka teisi inimesi ning situatsioone meie ümber. See hakkab üha enam meis looma rahutunnet ja annab meie jõu meile tagasi.
See protsess ja uue mõttemustri loomine võib võtta aega, sest me oleme nii harjunud teistmoodi mõtlema aga see teekond on seda väärt. 

Oma töös hüpnoterapeudina suhtun ma väga kirglikult just inimeste enesekindluse ja enesehinnangu tõstmisesse, teades kui oluline komponent see on täisväärtusliku elu ehitamiseks. Hüpnoteraapia abil on väga tõhusalt võimalik muuta neid mõttemustreid, mis meid ei teeni ning asendada need ennast tõstvate ja toetavate mõttemustritega oluliselt kiiremini. Kui meie uskumus on see, et ma olen piisav, väärtuslik ja armastusväärne siis hakkab meie alateadvus sellele keskkonnast kinnitusi otsima, et meil on õigus. Tõstes meie enesehinnangut veelgi. Ja sama moodi, kui meis on sügavale juurdunud uskumus, et me oleme ebakindlad, saamatud ja rumalad, siis ka sellele otsib meie alateadvus meie keskkonnast pidevalt kinnitust, et tõestada et meil on õigus. Luues sellega väga ebameeldiva nõiaringi. See töötab mõlemas suunas. Sinu otsus on, millist reaalsust sa soovid näha ja luua.

Nele

Posted on: April 10, 2019